Przez krótki czas zastanawiałam się, jak powrócić do kulinarnych szarad i łamigłówek, skoro zbyt wiele osób sie tym nie interesuje. A tu pewna okazja i od razu skojarzenia mi się nasuwają. Po prostu sezonowy rabaRBar. Ten, którego używamy dziś w kuchni nie jest tożsamą rośliną z rrabarbarem używanym w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Spośród wielu odmian rzewienia (tak, to inna nazwa rabarbu) Chińczycy stosowali Rheum officinale, czyli rabarbar leczniczy. To odmiana o dużych liściach, która może osięgnąć nawet 3 metry wysokości. W chińskiej medycynie rabarbar do dziś zajmuje miejsce w pierwszej pięćdziesiątce najważniejszych roślin leczniczych, ponieważ stosuje się go między innymi jako środek na bolące zęby. Rzewień polecany jest kobietom z niedoborem estrogenów, w okresie klimakterium, młodym osobom z trądzikiem i mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego. Nie poleca się go zaś mężczyznom, którzy mają niedobór testosteronu w organizmie, ponieważ rabarbar może go jeszcze bardziej obniżyć. I tu ciekawostka – ewidentnie obniżył tym, którzy nie mięli odwagi przeciwstawić się głosowaniu w konsekwencji prowadzącemu do obniżenia pensji samorządowcom. Po prostu nie mieli …..

Wygrała opcja populistyczna, zmierzająca do zmniejszenia o 20 proc. uposażenia wójtom, burmistrzom, prezydentom miast, starostom i marszałkom. W ekspresowym trybie powstało rozporządzenie (z lukami i błędami?!?) Rady Ministrów, które określa chociażby minimalne i maksymalne stawki wynagrodzeń dla poszczególnych włodarzy. I tak wynagrodzenie zasadnicze prezydenta miasta na prawach powiatu (a Słupsk takim jest) od 1 lipca nie może przekroczyć kwoty 5 tysięcy, gdy do tej chwili była to kwota o jeden tysiąc wyższa. W dalszym ciągu osoba na tym stanowisku może liczyć na dodatek stażowy, specjalny i funkcyjny.

Uczestniczę więc w „pisowskim” szaleństwie, które ma na celu przykrycie czy choćby złagodzenie skutków przyznawania dodatkowych nagród i pensji akurat tym, którzy na to nie zasłużyli. Ceną jest prawny ład i porządek. Mimo moich osobistych odczuć i braku chęci projekt uchwały jest w przygotowaniu. W końcu nie jestem w tym osamotniona czy choćby jedyna. Taką uchwałę podjęła już stolica i to nawet z przewidywanym wynikiem głosowania. Mam więc cichą nadzieję, że może i w naszym mieście będzie bez zbędnej dyskusji na temat jakości i ilości pracy prezydenta miasta. O czym tu gadać?

Pin It on Pinterest

Share This