OGÓRKOWA
Ogórek jest warzywem pochodzodzącym ze starożytnego Iranu, choć od dawna znany jest w wielu krajach i kulturach. Do Polski przybył z Rosji. I w naszym kraju doczekał się wielkiego uznania od małosolnego począwszy, przez popularną mizerię po lubianą ogórkową.
Juliusz Cezar twierdził, że nie ma nic bardziej orzeźwiającego jak ogórki. O soku z ogórków mówił ze szczególnym uznaniem ponieważ wierzył, że jego jedzenie ma wpływ na inteligencję i temperament. Arystoteles polecał nawet stosowanie ogórków mało namiętnym mężom. Natomiast w średniowieczu był traktowany jako najlepszy środek przeciwgorączkowy. Wierzono bowiem, że wystarczy wypić sok z tego warzywa, a gorączka ustąpi.
Do dziś wykorzystuje się specyficzne właściwości ogórka. Wysoka zawartość enzymów oraz cząsteczek śluzowych powoduje, że staje się wartościowym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Naturalne kosmetyki zawierające w sobie sok ogórkowy mają właściwości łagodzące podrażnienia, a także zmiękczają skórę. Kosmetyczne właściwości idealnie sprawdzają się w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Świetnie nawilża skórę, tonizuje i nadaje jej świeży wygląd. Działa na skórę wybielająco, dlatego przydaje się w usuwaniu przebarwień.
Nic więc dziwnego, że mimo mijającego czasu i różnorodności warzywno – owocowej w naszym koszyku, sondaże przedwyborcze potwierdzają, iż jest jeszcze wielu ludzi darzących ogórki sympatią i szacunkiem. Szczególnie gdy są młode i ładne.
Pewną wadą tego warzywa jest fakt, że zawiera enzym askorbinowy, który niestety niszczy czy raczej neutralizuje występującą wokół witaminę C. Z tego powodu nie powinno się mieszać ze sobą ogórka chociażby z czerwonym pomidorem. Zdaje się, że ogórek jest także ciężkostrawny dla osób o wrażliwym żołądku, a to powoduje, że nie można bezkarnie spożywać go w dużych ilościach. Bądźmy zatem uważni, bo po zjedzeniu dużej ilości, długo będzie odbijać się.