Etymologia nazwy kawy prawdopodobnie wiąże się z arabskim słowem kahwa lecz do większości języków europejskich przeniknęła tureckie słowo kahve i jego włoski odpowiednik caffè.

Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je z dodatkiem masła i soli. W Polsce ziarna kawy pojawiła się po legendarnej bitwie pod Wiedniem w 1683. Wiadomo, że jej miłośnikami byli Jan III Sobieski, choć rozpowszechniano wtedy wiadomość, że napój ten jest niesmaczny i szkodliwy. Kawa stała się popularna dopiero na przełomie XVII i XVIII w. i to przede wszystkim w Gdańsku. Tam powstały pierwsze kawiarnie a kawę podawano jako napój elitarny dla wybranych. Dopiero sto lat później stała się napojem popularnym i dostępnym. Historia pamięta także czasy wojny, kiedy to wytwarzanie substytutu kawy łączyło się z paleniem żołędzi. Brak kawy kojarzymy także z czasami PRL-U, kiedy to była kojarzona z luksusem, niezbędnym elementem życia biurowego, używką służącą barterowej wymianie.

Trzeba pamiętać, że ze względu na zawartość kofeiny, pita z umiarem kawa polepsza pamięć krótkotrwałą, ułatwia koncentrację, a także pozytywnie wpływa na krążenie i układ trawienny czy polepsza perystaltykę jelit.

Dziś bardzo rzadko podaje się kawę w szklankach, częściej w filiżankach lub kubkach, co widzicie na zdjęciu podczas „poranka z kawą”.

[envira-gallery id=”691″]

Pin It on Pinterest

Share This