Przed trzynastu laty Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2 maja Dniem Flagi. Od tego czasu, w przede dniu rocznicy Konstytucji 3 Maja, mamy możliwość oddania należnej czci znakom naszego państwa i narodu. Znakom, które od zarania dziejów nam towarzyszą.

Biel i czerwień jako wizerunek Orła Białego w czerwonej tarczy herbowej – należały do symboli monarchii Piastów, Jagiellonów i wszystkich królów elekcyjnych Rzeczypospolitej. Kolory flagi to także dzieje naszego narodu. Czerwień symbolizująca przelaną krew w walce w obronie kraju oraz biel jako duchowa czystość towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Tak zostało do dziś. To symbole wszystkich bez wyjątku Polaków.

Wiemy jak wielką wartość stanowi narodowa tożsamość i własne niepodległe państwo. Nie dajmy więc zgody na to, by były powody aby mówiono o nas bez należytego szacunku. Jesteśmy dumni z bycia Polakami tu w kraju i poza granicami. Pamiętajmy więc, że dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków poza Granicami. Oni także z dala od ojczyzny manifestują swoje przywiązanie do niej.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, dlatego tym bardziej powinniśmy o nim pamiętać. Przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce, któremu bliskie jest słowo ojczyzna. Bądźmy dumni z naszej historii. Pamiętajmy o wielkich zwycięstwach, wyciągajmy wnioski z klęsk i niepowodzeń.

Cieszmy się także z jutrzejszego święta pełnego symboli ale zawsze szanujmy konstytucyjne prawo i prawdę.

Pin It on Pinterest

Share This