rzepa
Standardowo czarna rzepa należy do roślin, które wykorzystuje się w domowych zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych. Jej właściwości doceniały już nasze prababcie, babcie i ciotki, ponieważ warzywo to stanowi prawdziwy wulkan witamin.

Najprościej rzecz ujmując – czarna rzepa ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Nadaje się do sałatek i surówek z dodatkiem owoców bądź warzyw, które nieco złagodzą jej bardzo ostry smak. Zanim rzepa trafi do sałatki należy ją wcześniej posiekać, drobno pokroić lub zetrzeć na zwykłej tarce. Następnie należy dodać odrobinę soli tak, aby rzepa wypuściła sok. Oczywiście przygotowana masa doskonale sprawdza się jako dodatek do dań głównych (surówka lub sałatka) oraz stanowiąc doskonałe nadzienie do pierogów ale wyciśnięty sok to przepustka do medycyny ludowej.

Rzepę wykorzystuje się do produkcji szereg leków stosowanych w znanych dolegliwościach wątroby. Popularnym lekiem z jej dodatkiem jest przecież Raphacholin, którego przydatność zna niejedna ciocia i babcia. Dodatkowo czarna rzepa działa żółciopędnie i przeciwbakteryjnie w przewodzie pokarmowym. Jest wykorzystywana także w preparatach na odchudzanie. Pomaga przy kaszlu, ponieważ dzięki odpowiednim związkom w niej zawartych ma właściwości odkrztuszające. Zawiera żelazo, które skutecznie przeciwdziała niedokrwistości. Pomaga przy silnych nerwobólach i problemach z korzonkami, bo nacieranie odpowiedniego miejsca sokiem z czarnej rzepy przynosi potencjalnemu pacjentowi wielką ulgę.

Sok z czarnej rzepy zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy C i A. Jest także źródłem dobrze przyswajalnych pierwiastków takich jak potas, żelazo, magnez, cynk i wapń, dlatego jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.
Dzięki solidnej zawartości siarki, pozwala zachować piękną cerę, lśniące włosy, a także mocne i zdrowe paznokcie. Szampon, maseczka lub odżywka do włosów z dodatkiem rzepy wzmacnia je i poprawia ich stan. Wzmacnia ich cebulki, zapobiega szybszemu przetłuszczaniu się, a co najważniejsze niweluje łupież. Przede wszystkim ogranicza wypadanie włosów, które dotyczy przecież także mężczyzn.

Jest także rozwiązaniem dla skóry z problemami trądzikowymi. Posiada własności odkażające. Reguluje wydzielanie sebum i działa bakteriobójczo, a także przyspiesza gojenie ran.Rzepa posiada charakterystyczny, trudny do zniesienia zapach. Jednak warto jest go znieść dla poprawy kondycji swojego ciała. Dzisiejszy czarny marsz ciała dotyczy a nowy projekt ustawy właśnie go sprowokował.

Projekt całkowicie zakazujący aborcji i jednocześnie przewidujący karę wiezienia dla kobiet, które się tego dopuszczą, został skierowany do dalszych prac sejmowych. Tym samym mamy do czynienia z próbą naruszenia kompromisu zawartego 23 lata temu.

Jestem za wypracowanym kompromisem z 1993 roku. Broni on życia poczętego ale jednocześnie szanuje prawa kobiet. Nie zmusza kobiet do zejścia do aborcyjnego podziemia ale równocześnie nie upowszechnia łatwego dostępu do niej. Niestety parlamentarzyści PiS i środowiska z nimi związane, zakłócili panujący ład.

Pin It on Pinterest

Share This