Bez jakichkolwiek konsultacji procesowane są projekty ustaw. Szybka i nad wyraz prosta jest ich ścieżka legislacyjna. To projekty poselskie, których posłowie nie konsultowali ze swymi wyborcami, mają okazję wejść w życie w najbliższym czasie. W tym zmiany w ustawie o systemie oświaty.
Zgodnie z nowelizacją dzieci będą rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym. Natomiast prawo do wychowania przedszkolnego otrzymują dzieci pięcioletnie i czterolatki. Prawo to oznacza, że samorząd musi zapewnić każdemu dziecku w tym wieku miejsce w przedszkolu. Oczywiście jeśli o to wystąpią rodzice.
Nowelizacja ustawy przewiduje więc, że od 1 września sześciolatki będą mogły pójść do pierwszej klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie spełnią tego wymogu, konieczna będzie pozytywna opinia poradni. Oczywiście nowelizacja umożliwia rodzicom dzieci sześcioletnich, które teraz są w I klasie, ponowne zapisanie ich do szkoły w przyszłym roku szkolnym. Bez opinii ale szybko, bo zapisy trwają do 31 marca. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym nie otrzyma promocji do klasy następnej. Po prostu będzie do końca roku chodzić do klasy pierwszej a od września tę klasę powtórzy. BEZ. Bez opinii kogokolwiek.
Przy okazji nowelizacji ustawy zmian trzeba spodziewać się także w nadzorze pedagogicznym. Tutaj minister edukacji uzyskał prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Z resztą osoba ubiegająca się o stanowisko kuratora wcale nie musi mieć doświadczenia w nadzorze. Bez doświadczenia w nadzorze może być kuratorem odpowiedzialnym za nadzór. Kuratorowi przywraca się także prawo weta wobec decyzji samorządów dotyczących likwidacji szkół mimo, że ten pierwszy nie ma wpływu na sytuacje finansową samorządu. Z pewnością jej nie poprawi a decyzję podejmie bez znajomości tej sytuacji.
Wszystkie zmiany są następstwem przyjęcia przez sejm ustawy bez konsultacji. Bez opinii autorytetów pedagogicznych i psychologów, bez opinii środowiska szkolnego, bez bez opinii samorządów, bez konsultacji opinii organizacji związkowych. BEZ. To sama słodycz, bo beza jest bardzo słodkim ciastem, które przygotowuje się z białek jaj i cukru pudru. Jest to nieliczne ciasto, którego się nie piecze lecz suszy. Beza bez pieczenia.
Ciasto bezowe jest używane jako ciastko lub jako blat tortu. Wówczas trzeba blaty przełożyć bądź ozdabić różnego rodzaju kremem. Bezy również podawane są bez dodatków jako element dekoracyjny. Występują wówczas najczęściej w postaci nieregularnych stożków, które masowo wykorzystuje się do deserów. Ja wolę bezowy tort hiszpański, który ma tyle wspólnego z tym krajem, ile ja z dworem królewskim. Przynajmniej miła nazwa.
Mój tort składa się z trzech krążków bezowych przełożonych ubitą na sztywno śmietaną z dodatkiem cukru wanilinowego. Bezowe placki przekładam śmietaną i koniecznie kwaskową konfiturą pomarańczową. Słoneczna Hiszpania kojarzy mi się z tymi owocami i nie wyobrażam sobie tortu bez nich. Na sam wierzch i boki nakładam również bitą śmietanę i dekoruję pomarańczami. W przeciwieństwie do ustaw i konsultacji, bezy bez … nie wyobrażam sobie.